![]() |
| MYE LASTEBILER: Dersom Oslo Veis planlagte tunnel blir realisert vil trafikkbelastningen på denne rundkjøringa øke betraktelig. |
– Vi har fått beskjed om at det planlegges at 1200 biler skal bruke tunnelen pr. dag. Nå lurer vi veldig på hvor tunnelen kommer ut. Det har vi ikke fått noe svar på, sier Hans Sigvald Horne, styreleder i Grorud Torg Sameie.
Akers Avis Groruddalen møter ham på Liv og Tore Slettes veranda. Fra leiligheten i fjerde etasje har de utsikt rett mot rundkjøringa nederst i Romsåsveien. En tunnel vil føre til 300.000 nye bilbevegelser i denne rundkjøringa hvert år.
– Vi visste det var trafikk her da vi flyttet hit. Men 1200 lastebiler i døgnet blir litt vel mye, mener Slette.
Fossumdiagonalen?
Avisen omtalte tunnelen med utløp i Romsåsveien for første gang for knappe to år siden. Den gang lå tunnelen inne i et revidert planforslag. Siden den gang er planprogrammet for Huken ferdig, og arbeidet med å lage reguleringsplan er kunngjort.
I dag går tungtrafikken til og fra Huken på Ammerudveien og Hukenveien/Bergensveien. Tunnelen som ønskes bygd i forbindelse med utvidelsen av pukkverket vil overføre tungtrafikken fra disse veiene til Romsåsveien og videre til Grorud Torg.
I framtiden tar man sikte på å koble denne til Fossumdiagonalen. Et prosjekt som de færreste har tro på at noen gang blir realisert, siden byrådet ønsker å prioritere veiprosjekter på Oslo vest og har sådd tvil med miljøgevinsten av en Fossumdiagonal.
Flytter problemet
Oslo Vei ønsker å utvide Huken for å sikre at basaltforekomsten i området utnyttes på en samfunnsmessig, miljømessig og økonomisk forsvarlig måte. I tillegg understrekes det at et viktig mål med planen er å forbedre trafikksikkerheten og miljøulempene for beboerne.
Naboene i Grorud Torg Sameie reagerer på argumentene, og mener absolutt ikke en tunnel vil redusere miljøulempene for dem.
– Ved å lage en slik tunnel flytter de bare problemet fra et sted til et annet, sier Horne, som tenker på at Ammerudveien og Hukenveien vil få mindre tungtrafikk, mens lastebilene i mye større grad vil dominere på Grorud Torg.
– Det er bare tull at de tar miljøhensyn med å lage denne tunnelen, legger Horne til.
Ødelegger marka
Tidligere har også aksjonsgruppa Stopp Huken – Vern Marka krevd at både utvidelse av Huken og en tunnel til Romsåsveien blir skrinlagt. Aksjonsgruppa hadde håpet at Markaloven og Miljøverndepartementet hadde stoppet planene om utvidelse før det gikk så langt som å lage en reguleringsplan.
– Jeg skjønner ikke at de får lov til å fortsette med planene, sier Frode O. Hansen i aksjonsgruppa Stopp Huken – Vern Marka.
Han påpeker at selve utvidelsen av pukkverket vil ødelegge store deler av Lillomarka. Tunnelen fra pukkverket til Romsåsveien beskriver han som en vannvittig idé.
– Ingen som bor i området vil ha dette, sier Hansen, som lover å ikke gi seg i kampen mot Huken-utvidelse.
– VI kan ikke gi oss nå, sier han.
Bydelens planer
Da det reviderte planforslaget for utvidelse av pukkverket ble kjent i 2008, krevde både Grorud bydelsutvalg og aksjonsgruppa at forslaget måtte ut på ny høring med tilhørende konsekvensutredning. Dette ble imidlertid avvist.
Flertallet i bydelsutvalget er i mot en utvidelse av Huken. I 2008 uttalte lokalpolitikerne at de er i mot en utvidelse og at bydelen har vært belastet med pukkverket lenge nok. De mente også at planene om en tunnel ødelegger for bydelens egne planer for Grorud Torg.
Bydelsutvalget skal diskutere saken på sitt møte torsdag, 18. mars.