Siste utgivelse:
Fredag 9. januar 2004
Om lokalavisen
Abonnere på lokalavisen
Annonsere i lokalavisen
Lokalavisens historie
Nest siste utgave

http://www.mobilfoto.no

http://www.motorforum.no/oaker

http://www.linne.no

Mandag 19. april 2004
 
Været i Groruddalen
 
Tirsdag cloudsun
-1°C
Onsdag snow
0°C
Torsdag snow
0°C
Fredag cloudsun
-1°C
 
 Lokale linker
 
 På kino
 
Har du et nyttårsforsett?
  Ja
  Vet ikke
  Nei

 
Skriv ut
 
Tips en venn
Til (epost)

Fra (epost)
 
Oslos nye søppelplass?
Miljøtransport på Brobekk sorterer og kverner søppel ute i friluft. Søppel og støv flyr over til nabobedriftene.
Av HEGE LIND-HANSSEN - 18 / 6 / 1999
- Vi kan omtrent ikke ha vinduene åpne, sier Jan-Runo Lunderby hos Eik Maskinsenter.
Eik Maskinsenter holder til i Brobekkveien og er nærmeste nabo til Miljøtransports anlegg i Haraldrudveien.
- Til tider støver det så mye at man kan se støvet i lufta, og vi aner ikke hva støvet inneholder. Når vinden står mot oss, flyr søppelrestene over gjerdet til oss, forteller Lunderby.
UNDER TAK
I Miljøtransports konsesjon fra Fylkesmannen heter det blant annet at: «All lagring, omlasting og sortering av avfall skal skje under tak og på tett flate... (...) Det kreves for øvrig minimum tre vegger rundt virksomheten, slik at man hindrer flygeavfall, reduserer støy- og støvplager, samt direkte innsyn mest mulig.»
Da lokalavisen var til stede lå det store avfallshauger ute, og måkene kretset rundt søpla.
SJOKKERT
- Jeg er sjokkert. Det ser ut som om Oslos søppelplass er blitt plassert her på Brobekk. Dette er miljøkriminalitet, raser Bjørn Lundberg, leder i Bjerke bydelsutvalg.
Sammen med bydelens helsekonsulent, Morten Vegelbo, var han på befaring i området forleden, og begge er rystet over forholdene.
- Dette dreier seg om folks trivsel. Det kan ikke være særlig hyggelig å arbeide her, sier Vegelbo.
Fylkesmannen har vært på befaring hos Miljøtransport, men deres rapport er ennå ikke ferdig.
OGSÅ I DENNE UTGAVEN: