Jonathan Castro, kanskje bedre kjent som J. Castro, er både artist i hop-hop-bandet Breaknecks, eier av eget plateselskap og initativtaker i en alder av 26 år. Han er mannen bak gratisplata Groruddalen Blokkparty og det som skal bli en årlig konsert til glede for dalen.
– I år var Blokkparty en del av Furusetfestivalen som var i juni. Jeg tok kontakt med Gunn Indrevær i Bydel Alna, og lurte på om de var interessert i et samarbeid. Jeg liker å se hva bydelen gjør for ungdommene. Indrevær var positiv med en gang, så da kjørte vi bare på, smiler Castro.
Blokkparty skal bli en årlig konsert på ulike steder i Groruddalen. Til neste år blir det på Haugenstua.
Hip hop mellom blokkene
Selv har Jonathan Castro vokst opp i blokk på Haugenstua fra han var fem år gammel, og til neste år ønsker han å ta arrangement ett skritt videre.
– Nå er det på tide å ta det til nabolaget mitt. Da blir det hip-hop mellom blokkene, smiler han.
Selv om planene for neste års arrangement foreløpig henger litt i lufta, er Castro bestemt på i hvert fall én ting:
– Det kommer til å bli mye større, bedre og omfattende. Både store og lokale artister kommer til å opptre, det vil bli en stor scene og noen overraskelser.
Tidligere i år slapp Breaknecks, hip-hop-gruppa som Castro er medlem i, albumet Tilfeldigvis. Også til neste år vil gruppa ha et nytt album å rutte med.
– Vi kommer selvsagt til å fremføre noe fra albumet da.
Les mer i Akers Avis Groruddalen 6. august.