Fra studier til egen klinikk

Unni Halvorsen er fra det første kullet som er uteksaminert med bachelorgrad i akupunktur fra Akupunkturhøyskolen. Nå er drømmen om egen klinikk blitt en realitet.

Fra august 2008 ble det mulig å ta bachelorgrad i akupunktur ved Akupunkturskolen etter fullmakt fra Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (NOKUT). Skolen er en del av Norges Helsehøyskole.

– Akupunkturforeningen har lenge kjempet for en faglig, god utdanning for akupunktur på lik linje med andre fagretninger innen helse og omsorg, opplyser Unni Halvorsen.

Foreningen har blant annet kjempet for at akupunktur skal bli en beskyttet tittel for de med tilsvarende høyskoleutdanning. Akupunkturforeningen mener det er uforsvalig å kalle seg en akupunktør etter selvstudier eller noen få timers helgekurs, og stiller et minimumskrav for utdanning innen akupunktur og vestlig medisin for sine medlemmer.

Tok sats
I tillegg til å ha en bachelorgrad i akupunktur fra 2011, har Unni Halvorsen også 16 års erfaring fra Akers sykehus og Ahus som intensivsykepleier.

– Det siste halvåret har jeg jobbet på Nittedal Akupunktur, men nå følte jeg for å ta sats og starte min egen klinikk. Det var også målet da jeg tok utdanningen, at jeg skulle bli min egen herre, smiler Unni Halvorsen.

Hun bor i Nittedal, men har valgt å starte opp Grorud Akupunktur i Bergensveien.

– Jeg har bodd på Kalbakken i mange år, så dette er et kjent område for meg. Det er også kort reisevei hjem, og jeg ønsket ikke å havne i Oslo-gryten, sier Halvorsen.

Trofaste
Unni Halvorsen har 16 års erfaring med pasienter, og har allerede tatt med seg noen trofaste kunder fra Nittedal til klinikken på Grorud.

– Nå ser jeg fram til å jobbe her. Jeg tror det er rom for et samarbeid med andre akupunktører i området, og at det er plass til flere.

En akupunktør kan tilby behandlinger for plager i blant annet muskler- og skjelett, nakke, rygg, hodepine og kvinneplager som menstruasjonssmerter og uregelmessig menstruasjon.

– Den største gruppen som pleier å søke behandling innen akupunktur er kvinner mellom 25 og 45 år, opplyser Halvorsen.

Skeptisk
I mai skal Unni Halvorsen ta kurs i pediatri – et krav dersom man ønsker å ta imot barn til behandling. Av de voksne kundene har hun opplevd at noen av de kan være litt skeptiske til behandling innen akupunktur.

– En gang behandlet jeg en mann som hadde slitt med lungebetennelse i tre måneder. Det var kona hans som hadde sendt han, og han var egentlig litt skeptisk til akupunktur. Men etter andre behandling merket han forbedringer, forteller Halvorsen.

– Jeg er opptatt av at det skal være et aktivt fagmiljø slik at akupunktur blir mer anerkjent, fortsetter hun.

Nå følte jeg for å ta sats og starte min egen klinikk. Det var også målet da jeg tok utdanningen, at jeg skulle bli min egen herre, sier Unni Halvorsen.
Loading map...

Siste saker