– Vi sparer masse tid på registrering, og det blir en mer nøyaktig dokumentasjon, forteller resultatenhetsleder Kristin Kvalheim Olsen i hjemmetjenesten Haugerud/Trosterud.
På terminalene kan de ansatte finne all informasjon om de 280 brukerne og deres pårørende.
Haugerud/Trosterud er de første i Bydel Alna som tar steget fra analog til digital dokumentasjon i felten.
– Det blir mer nøyaktig fordi de ansatte skriver inn opplysningene hos brukerne, og de er helt ferske. Tidligere har vi måttet vente med rapporten til vi kom tilbake på kontoret, forteller hun videre.
Positive erfaringer
Akers Avis Groruddalen møter Kvalheim Olsen sammen med fire ansatte som har begynt å bruke terminalen ute.
Pratheepa Regiinold, Karianne Jørstad, Sivalingam Jejakumaran og Kristin Pedersen har bare positive erfaringer. Det eneste Sivalingam har å utsette er at den er litt tung, men det blir veldig pirkete, forteller han og ler.
De ansatte understreker hvor mye enklere og mer nøyaktig dokumentasjonen blir med terminalens funksjoner. I tillegg til alle opplysninger man trenger, er det telefon og kamera på den. Selv om kameraet ennå ikke er operativt vil det etter hvert gjøre dokumentasjonen ytterligere nøyaktig.
Sikker informasjon
Selv om informasjonen om brukerne og deres pårørende er lagret på terminalen, mener Kvalheim Olsen og de ansatte at opplysningene er sikre.
– Om noen skulle være så uheldig å miste en terminal, så låses den, sier hun.
Det er strenge rutiner for å opprettholde sikkerheten overfor brukerne.
Hjemmetjenesten på Haugerud har hatt en runde med terminaler tidligere, men disse levde ikke opp til forventningene, og tynget arbeidet i stedet for å gjøre det enklere.
– Men nå har vi større tro, og vi går nok ikke tilbake til papir nå, sier Kvalheim Olsen.