Stovner-gutten Åsmund Gylder har de siste årene jobbet hardt for å få gjennomført prosjektet One People. Det musikalske fredsprosjektet er godt i gang, og på fredag, samtidig som deres første plate, «One people-Vol.1 Tatanka» slippes, holdes den første konserten.
- Endelig skal vi få fremføre det vi har laget. Med musikk som hovedvirkemiddel ønsker vi å sette fokus på et sunt og positivt perspektiv på fremtiden, sier prosjektleder Gylder.
Konserten vil gi publikum muligheten til å ta del i en stund der man kan frigjører seg fra sorgene sine, og reflektere alle sine individuelle evner til fredstanker og fredsbygging.
Debuterer i Norge
Konserten er et samarbeid mellom flere kjente artister, der i blant Mari Boine, Sofian, Karen Jo Fields og Tom Lablanc. Sistnevnte kommer til å starte konserten med å slå rytmer på trommer mens hans datter Isabella Star vil være en av danserne. Dette kommer til å være en start på det konserten heter, «Wiping the tears», nemlig et indiansk rituale.
- Det blir min første konsert i Norge. Jeg gleder meg og synes så mange som mulig bør komme for å få med seg denne opplevelsen, sier Lablanc.
Holdes i telt
«One people-Vol.1 Tatanka» er den første plata av en planlagt serie på fire.
- Medisinhjulet står sentralt i vår filosofi, hvor læren handler om å vandre på jorda på en fredfull og god måte, sier Gylder.
Han håper folk vil komme på konserten for å se hva de har fått til, og for å ta del i starten på en arena hvor folk kan være med på å skape fred.
Den to timers lange konserten holdes i et telt ved Valhall førstkommende fredag, og for å sikre deg billetter bør du gå innom Billettservice, Narvesen eller Posten så fort som mulig.
- Grunnen til at vi har valgt å holde konserten i et telt er for å skape en intim stemning som vil passe til konseptet vårt, sier Gylder.
** Konserten avholdes i forbindelse med alternativmessa i Oslo. Dørene åpner klokka 20 før konserten starter klokka 21.