Onkelen, Ragnvald Johansen, startet sitt enmannsforetak i kjelleren i Grorud Folkets Hus oppe i svingen ved Trondheimsveien, siden flyttet han ned i det første huset til Grorud Samvirkelag, da samvirkelaget flyttet inn i sitt nye, store mursteinrøde bygg like ved. Senere flyttet Ragnvald til en av de gjenstående tyskerbrakkene fra krigen. Like ved løpebanen. Det passet godt for en som var formann i Grorud Idrettslags friidrettsgruppe i mange år.
- Det er et ganske spesielt lokale. Veggene er fylt med motiver fra tyske byer som soldatene har malt. Det ligger kunsthistorie i disse veggene, mener Jon-Ivar, som håper at bydelen som nå overtar lokalet tar vare på disse minnene.
Etter Ragnvald Johansens bortgang har trykkeriet vært drevet av datteren Lisbeth og nevøen Jon-Ivar. Lisbeth gikk etter hvert over i annet arbeid, og det er Jon-Ivar som har tatt vare på Kvikk-Trykks kundemasse alene.
- Nå er jeg 67 år og avslutter min yrkeskarriere på Grorud. Maskinparken er solgt til oppkjøpere fra Askim, og maskinene havner sannsynligvis i Sør-Amerika. Der ligger de en generasjon etter oss.
Jon-Ivar bosatte seg i Nittedal, her har han verv i idretten og vil få bedre tid til å skjøtte disse. Kontakten med Grorud opprettholdes gjennom medlemskapet i godtemplarlaget. Konstaterer han.
jlk