• tirsdag14°C
  • onsdag12°C

Siste saker

Kjendisfaktor på jubileumsfesten

Stemningen ble spesielt god da The Voice-finalist Deborah Antileo og dholspilleren Karan Paul stilte opp sammen på Karvan Dances 5-årsjubileum.

Det manglet ikke på energi fra scenen da Norges yngste dholtrommis og The Voice-favoritten fra Lillestrøm slo til med en duett på jubileumsfesten. Dhol er indiske trommer, og Karan Paul er blant de som har gjort instrumentet bedre kjent i Norge ved å blant annet ha opptrådt på Den norske opera. Den unge mannen har slått på trommeinstrumentet siden han var tre år gammel.

Jubilanten Karvan Dance har røtter fra Groruddalen, men feiringen fant sted på Rosenholm skole på Holmlia. Her ble dansesjangere fra hele India ble presentert – alt fra bhangra og dandia til kathak og fargerike Bollywood.

Høydepunkt

Stemningen var god i salen gjennom hele kvelden. Likevel gnistret publikum litt ekstra da tiden var inne for litt underholdning fra Gurcharan Singh Mall, aka G-mall. Han inviterte alle på scenen for å danse med han inntil sin nye singel «Jee Jee Ayan Nu». Selv om G-mall er Englands fremste dholspiller, og derfor er nokså kjent innenfor sin sjanger, var han selv imponert av jubileumsfestens publikum. Flere av disse hadde selvsagt tatt turen fra Groruddalen, der Karvan Dance holder til.

– Det er helt utrolig og inspirerende å se så mange forskjellige minoriteter på den samme scenen her i Norge, der alle også fremfører indisk dans, mener G-mall.

Kjendisfaktor 

Karvan Dance kunne lokke med flere store artister, dansere og andre kjente til jubileumsfesten. I tillegg til stjernene King G. Mall, Karan Paul og Deborah Antileo, kunne programmet også by på danseren Priya Pawar fra Storbritannia og debattant og daglig leder Linda Alzaghari i Minotenk – som jobber med å definere problemstillinger og utfordringer som angår minoriteter i Norge.

Faiyas Gani Syed (18) er én av tilskuerne som synes det er stas å møte danserne og artistene backstage.


– Høydepunktet for meg var Deborah og King G. Mall. Jeg er et stort fan, smiler Syed.

Aldersspenn

På jubileumsfesten viste Karvan Dance egne koreografier med entusiastiske studenter som har et aldersspenn fra 4 til 60 år.

– Det er viktig å overføre indisk dansekultur videre til alle i Norge. Dans er for alle, mener Sonam Paul fra Karvan Dance.


Han er sikker på at dans binder folk sammen, og at musikk inspirerer til både motivasjon og videreutvikling. Karvan Dance æret alle sine dansestudenter med diplomer.

Sumita Paul mener det er viktig at Karvan Dance er mangfoldig. 


– Dans er for alle uansett bakgrunn, alder og kultur. Alle kan ta en gratis prøvetime hos oss til høsten. Da har vi oppstartskurs, forsikrer hun.

blog comments powered by Disqus
BLIDE: Rima og Ajmeet gleder seg til å feire Karvan Dance sitt 5-årsjubileum (Foto: Privat).
BLIDE: Rima og Ajmeet gleder seg til å feire Karvan Dance sitt 5-årsjubileum (Foto: Privat).
STORT: Faiyas (t.v.) var én av de som syntes det var ekstra stas å få møte idolet King G. Mall (i midten) (Foto: Privat).
STORT: Faiyas (t.v.) var én av de som syntes det var ekstra stas å få møte idolet King G. Mall (i midten) (Foto: Privat).