Beboere i nærmiljøet reagerer på ridesentrets størrelse, nærheten til boligbebyggelsen, inngrepet i marka, faren for hesteallergi og anleggsperioden, som er satt til ett år og åtte måneder.
- I utgangspunktet er jeg positivt innstilt til et ridesenter. Men dette er ikke lett, det er mange hensyn å ta, oppsummerte byutviklingsbyråd Grete Horntvedt etter at befaringen var over.
Ap tonet flagg
Blant de rundt femti fremmøtte var Else-Lill Lundberg (Ap), leder av Bjerke bydels kultur- og utdanningskomité, alene om å snakke varmt om ridesentret.
- Jeg kom hit for å tone flagg. Ridesentret vil bli et kjempetilbud, sa Lundberg underveis i befaringen, og fikk umiddelbart svar på tiltale fra noen av naboene.
- Du vet ikke hva du snakker om!
- Dette er stor business. Ren og skjær forretningsvirksomhet. Tror du virkelig at de kommer til å plukke opp hestemøkka etter seg?
- Ja.
- Det er utrolig naivt.
Bygges «i fjellet»
Ridesentret er foreslått bygget i og ved det gamle steinbruddet ved parkeringsplassen til Grefsenkleiva. Kollen ved bommen inn til Lillomarka skal sprenges bort. Ridesentret skal få plass til 48 hester, utendørs ridebane, innendørs ridehall, 36 parkeringsplasser, staller, kontorer, undervisningsrom, garderober, bevertningssted, samt en tilhørende boligdel.
- Hele bygget blir på en måte inne i det fjellet vi ser nå. Men det blir tre meter lavere enn toppen på fjellet, forklarte tiltakshaver Albert Hæhre under befaringen.
Flytte ridebanen?
Byråden ble vist rundt på hele tomta. Hun fikk se hvor nært inntil Årvollskogen, og boligene som er bygget på tomta til gamle Østreheim kro, ridesentret er tenkt bygget. Horntvedt spurte plan- og bygningsetaten om det var vurdert å flytte ridebanen, som ligger nærmest boligene, til den andre siden av anlegget. Etaten svarte at de har valgt å ikke gjøre dette på grunn av fjernvirkningen dette vil gi. Flere av naboene reagerte på at dette vil ta mer av marka.
- Ja, og det blir et annet hensyn å ta, dette er ikke enkelt, sa Grete Horntvedt.
Regler for marka-bruk
Etter at den timeslange befaringen var over haglet det med spørsmål til utbygger.
- Er det ridesentret som skal holde gatene rene for hestemøkk?
- Vi skal ikke ri i gatene.
- Hvor skal dere ri da? I marka?
- Oslo kommune har egne regler for dette, skyter Horntvedt inn.
- Vi har ridehus og ridebane hvor hestene skal ri, sier Hæhre.
Det ble også foreslått at ridesentret kan bygges et annet sted på Årvoll, på parkeringsplassen ved isdammen, helt i enden av Årvollveien.
BU får saken til ny behandling
Grete Horntvedt (H) vil at Bjerke bydelsutvalg skal behandle saken på nytt.
Nye opplysninger har kommet fram etter at BU-leder Torstein Winger (Ap) vedtok en entydig positiv uttalelse på sin sommerfullmakt. Folkehelsas anbefaling om at det skal være en sikkerhetsgrense på 500 meter mellom ridesenter og bolig har ført til at Bjerkes bydelsoverlege ikke kan gå inn for den foreslåtte plasseringen av Årvoll ridesenter. Byråd Grete Horntvedt sa under befaringen at hun kommer til å be om en ny uttalelse fra bydelsutvalget.
Dette er saken
Albert Hæhre har i flere år jobbet for å bygge ridesenter på Årvoll, i og ved det gamle steinbruddet ved parkerings-plassen til Grefsenkleiva.
Forslaget ble først presentert i Akers Avis Groruddalen i desember 2004. Da var det planer om et ridesenter med 60 hester, men ettersom ridesentret er blitt møtt med skepsis hos plan- og bygningsetaten har forslaget blitt mindre.
Nå legges det opp til 48 hester, utendørs ridebane, innendørs ridehall, 36 parkeringsplasser, staller, kontorer, undervisningsrom, garderober, bevertningssted, samt en tilhørende boligdel.
Plan- og bygningsetaten anbefaler det reviderte forslaget. Saken er nå til behandling i byrådsavdelingen for byutvikling.
Avgjørelsen faller i bystyret denne våren. SV har allerede signalisert at de er skeptiske til ridesentret. Fredag var byråd Grete Horntvedt (H) på befaring på området.