Siste saker

Miljøverndepartementet sier nei til utvidelse av Huken

Miljøverndepartementet mener at en utvidelse av Huken pukk- og asfaltverk er i strid med forslaget til markalov.
– Dette betyr stopp for pukkverket, jubler representanter fra Oslo SV.

– Det er ekstremt tilfredsstillende at vi nå får satt en stopper for pukkverket, sier leder i SVs bystyregruppe, Knut Even Lindsjørn.

Både han og Andreas Behring, nestleder i Oslo SV, mener uttalelsen fra Miljøverndepartementet betyr mye i forhold til pukkverkets fremtid.

– Når Miljøverndepartementet sier nei så blir det sånn, sier Behring.

– Det er ikke mulig å gi et mer tydelig signal. Dette burde vi nesten ha feiret med champagne, supplerer Lindsjørn.

Negative
I sin uttalelse til planprogram for utvidelse av Huken pukk- og asfaltverk skriver Miljøverndepartementet at dette vil være i strid med forslag til ny markalov.

«Den planlagte utvidelsen av pukk- og asfaltverket ligger i sin helhet innenfor markagrensa. Det aktuelle området er en svært viktig inngangsport til Marka for store deler av Oslos befolkning. Miljøverndepartementet mener derfor at den planlagte utvidelsen av virksomheten er i strid med formålsbestemmelsene i ny markalov, herunder formålet om å fremme friluftslivet og tilrettelegge for naturopplevelser. Departementet mener derfor at Oslo kommune må vurdere om det er hensiktsmessig å sette i gang et planarbeid for en slik utvidelse», skriver departementet.


Muligheter
De to SV-politikerne ønsker å dele gleden med alle som har jobbet for å få stoppet pukkverket.

– Dette er en seier for alle som har stått på.

De er raske med å understreke at et nei til en utvidelse er et ja til noe annet.

– Dette gir nye muligheter for område, som vil være til glede for befolkningen, sier Lindsjørn.

– Det er det som er det fine med markaloven – det er en brukslov og det åpner opp, legger han til.

Lettelse
Frode O. Hansen fra aksjonsgruppa Stopp Huken – Vern Marka er strålende fornøyd med Miljøverndepartementets uttalelse.

– Dette betyr kjempemye. Det er en stor lettelse, sier Hansen fornøyd.

Allerede da forslag til ny markalov ble offentliggjort før jul uttalte Hansen at han mente det var en spiker i pukkverkets kiste. Nå mener han man er på god vei mot å spikre igjen kista for godt.

– Dette er enda en stor spiker i kista, men jeg er ikke sikker på om siste ordet i saken er sagt, sier han.

Kjempeglade
Den negative uttalelsen fra Miljøverndepartementet blir også hilst velkommen av Norges Miljøvernforbund.

– Departementet tar en prinsipielt riktig og viktig avgjørelse når den ikke vil ha industrivirksomhet inn i marka. Vi er kjempeglade for uttalelsen departementet har gitt i dag sier regionsleder Snorre Sletvold i Miljøvernforbundet.

Også i Bydel Grorud er man fornøyde med uttalelsen.

– Dette er bra. Dersom forslaget til ny markalov går gjennom, er det opplagt at planene om en utvidelse må skrivlegges, sier bydelsutvalgets leder Anders Røberg-Larsen (Ap).

Han trekker også fram at miljøverndepartementet ber kommunen legge særlig vekt på å utrede tiltakets virkninger på nærmiljøet og friluftslivet i området dersom de velger å gå videre med planforslaget.

– Dette har også bydelsutvalget tidligere etterlyst, sier han.

Prosjektleder Jan Engen i Oslo Vei har ikke lest uttalelsen fra Miljøverndepartementet og ønsker derfor ikke å kommentere saken.
 

@Bildetekst:<B>JUBLER: <B>Knut Even Lindsj¿rn, leder i SVs bystyregruppe og Andreas Behring, nestleder i Oslo SV, jubler over Milj¿verndepartementets negative uttalelse til utvidelse av Huken pukkverk og mener det er spikeren i kista for pukkverket.
JUBLER: Knut Even Lindsjørn, leder i SVs bystyregruppe og Andreas Behring, nestleder i Oslo SV, jubler over Miljøverndepartementets negative uttalelse til utvidelse av Huken pukkverk og mener det er spikeren i kista for pukkverket.