– Det skal bli like fint for folk i Groruddalen å gå langs Alnaelva som det er for folk på Grünerløkka å gå langs Akerselva, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim.
– Gjenåpning av elver og tilrettelegging av fine turområder på langs og på tvers er en viktig del av Groruddals-satsingen.
I løpet av de siste fem årene har friluftsetaten, som nå har skiftet navn til bymiljøetaten divisjon friluft, gjennomført mer enn ti prosjekter for å skape en sammenheng i marka og helt ned til fjorden. Dette er gjort mulig med bevilgninger blant annet fra Miljøverndepartementet.
Svartdalen
Mandag åpnet Solheim og byutviklingsbyråd Bård Folke Fredriksen den foreløpig siste brikken i puslespillet – turveien gjennom Svartdalen i Bydel Gamle Oslo. Dette markerte også at siste del av Alnastien nå er åpnet.
Dette arbeidet startet høsten 2009, og har tatt noe lengre tid enn forventet. Turveien er anlagt i et svært bratt og vanskelig terreng. Likevel er turveien universelt utformet, og enkel å bruke for alle.
En ny bordgang og hengebru gjør i tillegg at man kan oppleve Alna på en helt annen måte enn tidligere.
– Her har nesten ingen gått før, sier elve-entusiast og Alnaelva-orakel Karsten Sølve Nilsen.
– Tidligere har vi i Alnaelvas Venner krøpet oss fram langs Nygårdsfossen. Det slipper vi nå,
fortsetter han.
Blågrønt prosjekt
Miljøvernminister Solheim og byutviklingsbyråd Fredriksen har vært på flere vandringer langs Alna den siste tiden.
– I dag tidlig lurte kona mi på om jeg går tur med Erik Solheim hver uke, ler Fredriksen.
I motsetning til da de to åpnet Leirfossen for noen uker siden, var i dag den røde og grønne saksa erstattet med en felles saks. Båndet var derimot grønt – kanskje for å markere hvor viktig det er med grønne prosjekter midt i byen.
Både statsråden og byråden er glade for at Alna nå kan bli den perlen i byen som den fortjener å være.
– Bare den korte turen vi har gått i dag understreker hele poenget med hvorfor dette er viktig. Vi behøver ikke å dra ut av byen for å oppleve juv, elver og fosser, sier Fredriksen.
Flott naturområde
Fredriksen påpeker videre at Alna-stien muliggjør å flette de eldste delene av byen sammen med de nyere delene lengre nord.
– Jeg tror dette vil være et løft både for Groruddalen og Indre øst, sier Fredriksen.
Miljøvernminister Solheim beskriver Alnastien som et kinderegg på grunn av alle dens positive faktorer.
– Dette er et naturområde. Det er et flott sted å lære av naturen. I tillegg kommer historien: byen ble grunnlagt ved Alnaelvas utløp, og Alnaelvas historie er viktig i norsk historie, sier Solheim før han fortsetter:
– Her kan du gå tur, jobbe og nyte naturen samtidig som du lærer litt historie. Derfor er dette 17. mai allerede på 16. mai, sier Solheim.
En gledens dag
Elvevennene strålte naturlig nok også om kapp med sola under åpningen.
– Nå kommer vi endelig fram til de mest spektakulære områdene langs elva. Dette er en gledens dag, sier Ida Fossum Tønnesen, leder i Oslo Elveforum.
Den gleden deler hun med leder Vidar Berget i Alnaelvas venner.
– Dette har blitt veldig flott, og vi har gledet oss til denne åpningen, sier han.
Målet er at mest mulig av Alnaelva, inkludert sidebekker, skal være åpnet innen 2020. Fortsatt gjenstår en del av arbeidet, og slik det ser ut vil ikke hele Alna bli sluppet fri fra rørene. Det setter utbyggingen av Alnabruterminalen en stopper for…