– Dette er en spesiell barnehage som er et godt eksempel på den nye typen barnehager kommunen nå bygger. Gransbakken kommer til å være til inspirasjon for andre nye barnehager, sier byrådsleder Stian Berger Røsland (H).
Barnehagen er nemlig bygget på en ny måte som er både tidsbesparende og kostnadseffektiv. Av fagfolket kalles den en standardisert barnehage. En nesten prikk lik barnehage står oppført på Bøler i Bydel Østensjø.
– Denne typen barnehager vil vi se mye av fremover. Vi startet for alvor med dette i 2008, og skal bygge både skoler og barnehager på denne måten i fremtiden, sier byrådslederen.
Basebarnehage
Gransbakken er en moderne basebarnehage som har 100 barnehageplasser. Barnehagebarna stortrives i barnehagen. De tok barnehagen i bruk allerede for to måneder siden.
– Det er gøy i barnehagen, sier Lydia (5).
Atavan (5) er enig.
– Vi leker mye i barnehagen, sier han.
– Hva leker dere, da?
– Vi aker masse ute. Det er gøy å ake, svarer Atavan.
– Hvorfor er det fest i barnehagen i dag?
– Jeg vet ikke helt, sier Atavan, før han følger etter de andre barna til en av lavvoene for å få en bolle.
Karius og baktus
Barnehagen har to etasjer. Det er baser og allrom både i begge etasjene. I annen etasje er taket løftet og de store vinduene i allrommet gir barna en flott utsikt over nærområdet.
Fagleder Eirill Mathisen forteller at første etasje kalles Karius, mens andre etasje kalles Baktus.
– Å dele opp i baser er en ny mate å tenke barnehage på, og det er på denne måten barnehager bygges i dag. Det har gått veldig fint å ta i bruk barnehagen, forteller Mathisen.
Det kanskje aller fineste med barnehagen er det store uteområdet. Der er det lekeapparater som er tilpasset både små og store barnehagebarn, og det er en stor akebakken.
BU-leder Knut Røli er veldig fornøyd med den nye barnehagen.
– Det har blitt et veldig fint bygg. Dersom barnetallet i området skulle øke, er det også mulig å bygge den ut senere, sier han.
For fremtiden
Per Morten Johansen fra Omsorgsbygg mener at Gransbakken er et eksempel på en barnehage for fremtiden.
– Denne barnehagen er standardisert, men er likevel arkitekttegnet. Den har vannbårenvarme og godt ventilasjonsanlegg. Dette er noe helt annet enn en midlertidig barnehage, sier Johansen.
Han takker bydelen for et godt samarbeid.
– En aktiv bydel er veldig viktig for sluttresultatet, sier han.