Groruddalen.no
Søndag 1. august 2010
RSS

Spiller Hamlet for italienere

teaterfestival2_cropped_391x293
Med sitt teaterkompani Imploding Fictions har teaterregissør Øystein Ulsberg Brager fra Høybråten reist til Roma for å konkurrere i festivalen Premio Claudio Gora III med sin oppsetning «Hamletmaskinen».
teaterfestival2_cropped_391x293
MODERNE HAMLET: Samuel Metcalfe i rollen som Hamlet.
teaterfestival1
STOR SUKSESS: I Kairo høstet teaterkompaniet Imploding Fictions stor suksess. Fra venstre: Philip Thorne, Øystein Ulsberg Brager og skuespillerne Samuel Metcalfe og Hannah Boyde.


Ved teatret Laboratorium Teatro, som ligger midt i sentrum av Roma, vil Høybråten-gutten Øystein Ulsberg Brager og hans teaterkompani konkurrere med fire andre kompanier om å vise den beste eksperimentelle teaterforestillingen.

Med deres oppsetning «Hamletsmaskinen» er Ulsberg Brager sikker på suksess.

- «Hamletmaskinen» er et av de mest berømte eksperimentelle teaterstykkene som er skrevet, og er på sett og vis umulig å sette opp. Det er ingen rollefigurer og teksten er skrevet delvis som prosa, delvis som poesi. Stykket er skrevet av Heiner Müller i 1977 i Øst-Tyskland, og tar for seg moderne europeisk historie med blant annet kommunismens fall, 2. verdenskrig og frykten for atomkrig, alt sett gjennom øynene til Hamlet, opplyser Ulsberg Brager.

Ifølge teaterregissøren kniver de fem kompaniene om en pris på 5000 Euro som Imploding Fictions selvfølgelig håper på å kunne ta med seg hjem.

- Men nivået er høyt, så uansett hva som skjer er vi fornøyde med å ha kommet så langt, og ha blitt invitert til å opptre i det hele tatt.

Ettertraktet
Etter å ha å sett Imploding Fictions i Kairo fikk Ulsberg Brager og hans teaterkompani invitasjon til å bli med under teaterfestivalen i Roma.

- I Kairo møtte vi en italiensk teatergruppe som så «Hamletmaskinen» og likte forestillingen godt. En måned etter at festivalen i Kairo var over fikk vi en e-post fra dem med spørsmål om vi ville søke på en teaterfestival de arrangerte, og at de hadde holdt av 13. desember kl. 9 til oss. Så vi hadde ikke så mye valg, ikke at vi ville valgt å la denne sjansen gå fra oss uansett, forteller Høybråten-regissøren.

Trøbbel underveis
Det har ikke vært bare enkelt for teatergruppa å delta på den italienske teaterfestivalen. Arrangørene krevde nemlig at Imploding Fictions skulle fylle ut en kontrakt på italiensk og sende dem informasjon om forestillingen på samme språk.

- Det var helt håpløst. Jeg aner ikke hva adresse og organisasjonsnummer er på italiensk, forteller teaterregissøren.

Ulsberg Brager og medregissør Philip Thorne satte da i gang med å lete etter folk som behersket det italienske språket.

Etter å ha benyttet nettsiden Babelfish til å oversette informasjonen om forestillingen, sendte Ulsberg Brager teksten videre til sine italienske venner.

- Neste dag mottok jeg meldingen «Could you please send us the text in ITALIAN?», ler Ulsberg Brager.

Babelfish var nok ikke helt veien å gå…

Thorne hadde derimot mer flaks da han bestemte å legge turen innom sin lokale pizzarestaurant, hvor han bestilte en cappuchino og fikk god hjelp til å fylle ut kontrakten.

- Til slutt fikk vi alt oversatt, og nå er vi klare for å dra til Roma, smiler en spent Ulsberg Brager.

Været i Groruddalen

Søndag
Søndag Klarvær
19°
Klarvær
Lett bris
Mandag
Mandag Delvis skyet
20°
Delvis skyet
Svak vind
Varsel fra yr.no

Ukens spørsmål

Ukens bilde

Hilsen Fra Lofoten og Svolv�r