Siste saker

Ungdommen kommer til ordet

I regi av UNGMED skal tre skoler i Groruddalen holde skolekonferanser som oppvarming til Grorud Ungdomskonferanse 27. mars. På Apalløkka skole la elevene fram seks viktige saker de ønsker å ta med seg videre.

 

UNGMED er et prosjekt som skal bidra til økt medvirkning for ungdom i bydel Grorud. Apalløkka, Bjøråsen og Groruddalen skole er med på prosjektet, og hver skole velger ut seks representanter og seks saker til ungdomskonferansen der alle bydelens skoler, fritidsklubber og frivillige organisasjoner samles.

Elevene har fått seks temaer hentet fra Oslos kommuneplan 2013 som de skal jobbe med og diskutere: utdanning, mangfold, levekår, fritid, miljø og nærmiljø. På Apalløkka skole la Sharik Ahmad og Balla Rasool fra ungdomsrådet sammen med nestleder i elevrådet, Line Vinje, fram sakene.
– Det er viktig at ungdom også blir hørt, sier Ahmad.

Aktivisere
Målet med prosjektet er å aktivisere ungdommen og vise at det betyr noe å involvere seg i nærmiljøet. Elevene skal få sjansen til å oppleve en demokratisk prosess.

– Valgdeltakelsen blant de unge i bydelen er lav. Frivillige organisasjoner og borettslag sliter med å få inn unge i styrene. Med dette prosjektet vil vi skape et større engasjement for nærmiljøet, sier prosjektleder Frida Rusnak.

Panelet består av rektor Jørgen Thorp, programleder for Områdeløft Ammerud, Cecilie Skar, nestleder i Grorud BU, Frode Jensen og ansvarlig for ungdomstiltak i bydel Grorud, Habib Tahir
– Dette er et fantastisk tiltak som er verdt å satse på. Det er viktig å engasjere de unge så tidlig som mulig og la de få gjennomslag for sine saker, sier Jensen.

Han mener det er mulig å gjennomføre noe så lenge man brenner for det.
– Det er viktig å ta tak i engasjementet sitt.

Positivt
Rektor Jørgen Thorp synes prosjektet er positivt for skolen og mener det kan være med på å forme miljøet.
– Elevene lærer å fremme og velge ut viktige saker som skal presenteres. Elevrådet aktiviseres i større grad. Det blir mer enn bare juleball og collegegenser, sier han.

På ungdomskonferansen 27. mars samles all ungdom i alderen 13-24 år. Rusnak tror prosjektet kan bidra til mer engasjement.
– Ungdom skal bli tatt på alvor og se at engasjementet nytter, sier Rusnak. 

Cecilie Skar skal ta med seg de meningene som er relevante for Områdeløft Ammerud.
– Prosjektet er en del av porteføljen til Områdeløft, sier hun.

Imponert
De seks sakene elevene kom fram til handler om å gjøre hverdagen bedre for ungdom og elever i nærmiljøet. Paneldeltakerne er imponert over innsatsen til elevene.

– Jeg håper ungdomsrådet benytter seg av de gode argumentene, slik at BU kan ta fatt i sakene, sier Jensen.

Et av forslagene er sykehus/legevakt i nærheten, eller større kapasitet på Linderud legevakt. Jensen kan fortelle at en lignende sak har vært oppe på deres møter.
– Det er flere som kjemper for en storbylegevakt på Aker. Det er ikke flertall for det enda, men jeg tar med forslaget fra ungdommen, sier han.


Sakene fra Apalløkka skole:
UTDANNING:
– Bort med nynorsk

MANGFOLD:
– Kulturdag (eller uke) på skolen der man kan presentere ulike kulturer

LEVEKÅR:
– Vi bør få et sykehus/legevakt i nærheten, eller større kapasitet på Linderud legevakt.

FRITID:
– Varmekabler på Grei-banen, så man kan bruke den om vinteren

MILJØ:
– Gratis (eller billigere) buss og t-bane for barn under 16

NÆRMILJØ:
– Gratis voldtektsalarmer

  • PzsJUWSFBs

    sier:Jeg syns lekser bare er smf8r pe5 flesk.Mange gir eenelve lekser bare for e5 gi lekse, mens noen gjf8r det med hensikt (feks. at eenelve skal forberede seg til noe els).Elevene gleder seg vanligvis til e5 komme hjem fra skolen, men hvorfor? For e5 fe5 slappe av og gjf8re noe de liker? Joda.Men fe5r de det? Neida.Ne5r man kommer hjem kommer man pe5 at man ikke helt er ferdig med dagens skoledag. Ff8rst me5 jeg skrive 3 sider om Russlands leder, se5 me5 jeg gjf8re alle matteoppgavene om algebra, ogse5 har jeg jo den boka jeg me5 lese ut ogse5 er det jo viktig at jeg ikke glemmer e5 bf8ye de franske glosene! FUCK lekser sier jeg bare!! Hvor er fritiden??! 0 0

    2012-03-13 13:14:23
    [Svar]
Dette er et fantastisk tiltak som er verdt å satse på. Det er viktig å engasjere de unge så tidlig som mulig og la de få gjennomslag for sine saker, sier Jensen.
Loading map...